Časopis e-PerseusSlovo staro-nového předsedy Sekce PHE ČAS

Sekce PPH ČAS, 25. 3. 2012

Vážené kolegyně, vážení kolegové, přátelé proměnných hvězd. Před zimou proběhly volby nového vedení Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS. Dovolte mi jakožto znovu zvolenému předsedovi naší sekce oslovit vás s úvodním slovem do dalšího funkčního období. Chystáme několik novinek a změn ve fungování proměnářské sekce, které vám nyní v krátkosti představím.
 
 V průběhu roku 2011 jednal výbor sekce o možnosti jak ušetřit, případně přeskupit finanční prostředky, kterými každoročně disponujeme. Jak se můžete přesvědčit ve zprávách o hospodaření, které sestavuje náš hospodář Radek Dřevěný, tak každoročně máme příjmy přibližně 40 tisíc Kč. Složení této částky je cca 12 tisíc Kč členské příspěvky do sekce a 28 tisíc Kč dotace od ČAS, potažmo od RVS. Takto (nebo podobně) vysokou dotaci dostáváme jakožto odborná složka České astronomické společnosti na základě naší členské základny a především díky aktivitě, kterou vykonáváme – vykonáváte. Díky našemu komplexnímu internetovému serveru var.astro.cz se může každý přesvědčit, jaká je naše aktivita. Kromě stovek tisíců pozorování, které pořizují naši členové (i spolupracovníci) a které publikujeme pod hlavičkou ČASu je to i pořádání každoročních praktik a konference a rovněž vydáváme tištěný časopis Perseus. Máme vlastní přístrojový set dalekohled + CCD kamera, který zapůjčujeme našim členům. Vyvíjíme významnou mezinárodní činnost na poli tranzitujících exoplanet i zákrytových dvojhvězd a spolupracujeme s astronomickými ústavy univerzity Karlovy v Praze i Masarykovy v Brně.
 Všechny tyto aktivity pokrývají naše příjmy každoročně stejně vysokými výdaji, někdy i vyššími.
 
 Ve svém předvolebním medailónku jsem vyjádřil přání, že bychom měli v nadcházejícím volebním období vydat komplexní návod na pozorování proměnných hvězd a exoplanet. Tato myšlenka vychází ze skutečné potřeby. V posledních dvou letech se stala CCD technika ještě dostupnější pro astronomy amatéry než tomu bylo dříve. Dále se ukázalo, že je možné pozorovat proměnné hvězdy velmi přesně i pomocí digitálních fotoaparátů – zrcadlovek (DSLR). Naše sekce se zabývá od roku 2007 i tranzitujícími exoplanetami, což je velmi atraktivní téma a přitahuje k nám nové a nové pozorovatele. Zde ovšem narážíme na problém. Zvládnout úspěšně techniku CCD / DSLR pozorování a produkovat korektní data není zcela triviální. Stále naléhavěji se tedy hlásí potřeba sepsat a vydat komplexní návod na pozorování proměnných hvězd a exoplanet. V ideálním případě vytištěný, který by mohly distribuovat hvězdárny či prodejci CCD či jiné astronomické techniky.
 
 Abychom získali finanční prostředky na tento projekt, rozhodl nový výbor sekce na svém prvním zasedání 13. listopadu 2011, že náš členský věstník – časopis Perseus přejde do režimu elektronického vydávání. Nebylo to pouhé rozhodnutí „od stolu“, ale vycházelo z přání vyjádřeného většinou členů na plenární schůzi – vydávat Persea jen v elektronické verzi a peníze přesměrovat jinam.
 Díky tomuto kroku získáme ročně cca 20 tisíc Kč, které můžeme vrhnout právě na sepsání obsáhlého návodu na pozorování proměnných hvězd.
 
 Jak bude tato publikace vypadat? Vzhledem k šíři problematiky proměnných hvězd a jejich pozorování se zdá být účelné, aby vycházela na pokračování, po jednotlivých kapitolách, které zpracují fundovaní autoři. Ne všechny kapitoly vyjdou tištěnou formou, některé specializované partie budou sepsány, nasázeny a vyjdou pouze elektronicky. Formát publikace bude podobný formátu Persea – tedy jakési sešitové vydání o počtu přibližně 40 až 50 stránek. Zcela jistě vyjde tiskem úvod do problematiky proměnných hvězd, který shrne informace proč proměnné hvězdy pozorujeme, jaké jsou základní typy, jak se provádí CCD či DSLR fotometrie a elementární práce s daty a návod co a jak publikovat.
 
 Naším cílem je tedy v nadcházejících třech letech vydat materiál, který bude mít dlouhodobě vysokou informační hodnotu, bude motivovat pozorovatele k sledování proměnných hvězd a exoplanet a pomáhat nováčkům zapojit se do našeho společného úsilí.
 O časopis Perseus nepřijdete, bude nadále vycházet 4x ročně jako publikace PDF, případně i ve formátu pro elektronické čtečky.
 
 Pevně věřím, že tuto novinku ocení nejen nováčci v oboru, ale i zkušení pozorovatelé, kteří v průběžně vydávaném Návodu na pozorování proměnných hvězd naleznou užitečný zdroj informací.
 
 Za celý výbor Sekce PHE ČAS
 Luboš Brát, předseda
 

Luboš Brát
 
 
© var.astro.cz


> Zpět na seznam článků

Uživatel nepřihlášen
- PŘIHLÁSIT -
Zaregistrovat pozorovatele

blížící se AKCE


 30. 6. 2022 
VarCafé IV. - večerní seminář

 20. 8. 2022 
62. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

> Předpověď minim <

> Tranzity exoplanet <

Nová minima v B.R.N.O.:

Nové tranzity TRESCA:

Nová data MEDÚZA:

Aktivní pozorovatelny:
Pozorovatelský chat


Momentálně nepozoruje žádná přihlášená observatoř.