|
Časopis e-Perseus
Stelární seminář Bezovec 2016 aneb život je horký
Sekce PPH ČAS, 27. 6. 2016
První víkend v červnu se pravidelně účastním setkání astronomů a fyziků v příjemném prostředí pohoří Povážského Inovce v rekreační středisku Bezovec. Zpravidla na tuto akci jezdím na kole, ale vzhledem k nejasné meteorologické situaci jsem se rozhodl letos využít hromadnou dopravu. To mi také bylo vytčeno několika účastníky semináře, že se těšili, jak mě budou ve svých autech předjíždět na posledních deseti kilometrech stoupání na Bezovec.
Program bývá většinou různorodý, letošní byl ovlivněn objevem gravitačních vln, kterým byla věnována jedna přednáška. Několik přednášek bylo věnováno relativistické fyzice díky návštěvě Pavla Bakaly a jeho studentek. Jejich zájmem je modelování akrekčních disků u neutronových hvězd s relativistickými efekty, které by se měly dát i observačně odhalit. S tím souvisela prezentace, která popisovala výstavbu observatoře na budově Slezské univerzity v Opavě.
Z pozice pozorovatelů proměnných hvězd se zmíním o přednášce Zdeňka Mikuláška o fenomenologickém modelování světelných křivek nezákrytových dvojhvězd nebo o spektroskopickém výzkumu aktivity symbiotického systému AG Draconis. Rudolf Gális se na mě obrátil s prosbou o pomoc při fotometrii AG Draconis. Podle teorie se v nejbližší době očekává období supervzplanutí, optimální by bylo jej zachytit už od počátku. Podrobnější informace budou ještě následovat, vyhlásíme tuto akci jako pozorovací kampaň.
Za sekci jsem prezentoval, jak jinak, výsledky dvouletého výzkumu eruptivních zákrytových dvojhvězd, potažmo o GJ 3236. Během diskuse se mi podařilo domluvit s Honzou Janíkem pozorovací čas na polském dalekohledu v Suhoře, kde jsou daleko lepší pozorovací podmínky pro pozorování GJ 3236 ve filtru B.
Pavol Dubovský s jedním kolegou z ruské observatoře prezentovali software na zpracování CCD snímků. Jestli jsem to pochopil dobře, tak se jedná o aplikaci matematického modelu, který velmi dobře řeší z hlediska proměnářů problém flatfieldu. Díky tomuto řešení není právě potřeba flatfiedy vůbec dělat. Byly tam i obrázky světelných křivek, kdy po přeložení montáže se neobjevují skoky.
Pokud by chtěl někdo tuto věc nastudovat, najdete informace na stránkách www.neoastrosoft.com .
Dalo by se ještě psát o mnohých kuloárních diskusích na různá témata a přátelská setkání, ale atmosféru je těžko popisovat. Pokud by případně měl někdo zájem jet příští rok na Bezovec, mohu se domluvit s organizátory akce. Předpokládám, že tentokrát pojedu na kole. Z Valmezu na Bezovec je to 138 kilometrů tam a v neděli zase 138 kilometrů zpátky.
A proč je život horký ? To nevím, ale měli to napsané v jedné restauraci v Piešťanech, viz obrázek.
Ladislav Šmelcer © var.astro.cz
|
|
|
> Zpět na seznam článků
|
> Předpověď minim < > Tranzity exoplanet <
Nová data MEDÚZA:
CCD: P. Dubovský: NOVACas2020 Cas, NOVAPer2020 Per, NOVACas2020 Cas, NOVAPer2020 Per, NOVACas2020 Cas, NOVAPer2020 Per, NOVACas2020 Cas, NOVAPer2020 Per, NOVACas2020 Cas, NOVAPer2020 Per, VIZ: P. Dubovský: BB Aur, NSV 16874 Aur, VW Aur, SY Cam, XX Cam, BX Cas, KS Cas, NSV 332 Cas, NSV 650 Cas, ST Cas, UY Cas, V 365 Cas, V 465 Cas, V 764 Cas, VY Cas, TZ Cep, V 730 Cep, AG Dra, Alpha Ori, EV Ori,
|