Časopis e-PerseusProměnářská mapa

Sekce PPH ČAS, 23. 3. 2018

Pozorování proměnných hvězd je v komunitě astronomů velmi úzkoprofilová, často samostatná a nenápadná záležitost. I když počet pozorovatelů v Česku a Slovensku utěšeně narůstá, nejen začínající, ale i zkušení pozorovatele nemají úplný přehled o tom, zda v jejich okolí nepozoruje podobný nadšenec, který by s ním mohl sdílet pozorovaní, či zkušenosti se zpracováním dat.
 
 
 I přes snadnou dostupnost různých rad a námětů k pozorování ve FB skupině Sekce, jsme chtěli proměnářskou komunitu podchytit také geograficky.
 
 Vznikla proto PROMĚNÁŘSKÁ MAPA.
 
 Pokud chcete zapíchnout špendlík Vaší pozorovatelny do mapy (či změnit údaje), zašlete na email katerina.honkova@astronomie.cz tyto údaje:
 
 1) Vaší GPS pozici, kterou chcete mít na mapě zveřejněnou. Pokud nechcete zveřejňovat přímo souřadnice Vaší pozorovatelny, ale rádi byste figurovali na mapě, pošlete pozici středu Vašeho města, či okolí.
 
 2) Název pozorovatelny či Vaše jméno/přezdívku
 
 3) Kontakt
 
 4) Fotku/y Vaší pozorovatelny/sestavy
 
 5) Jak dlouho se proměnkám věnujete a jaké jsou Vaše pozorovací cíle.
 
 6) Odkaz na pozorovací deník, pokud jej chcete zde mít uvedený.
 
 Mapa vznikla na platformě Google a prozatím je nastavená jako neveřejná. Přístup k ní je možný pouze přes uvedený/zaslaný odkaz a není vyhledatelná Googlem. Postupem času budeme mapu ladit dle potřeb a připomínek pozorovatelů. V této fázi je přidání na mapu možné pouze přes e-mail a časem můžeme přidat přístupová práva k editaci jednotlivým pozorovatelům.
 
 V případě, že se projekt ujme, máme snahu mapu v budoucnu dále rozvíjet ve formě mobilní aplikace aktuálně pozorujících pozorovatelů, radarového překryvu či chatu.
 
 

Kateřina Hoňková
 
 
© var.astro.cz


> Zpět na seznam článků

Uživatel nepřihlášen
- PŘIHLÁSIT -
Zaregistrovat pozorovatele

blížící se AKCE


 25. 11. 2022 
54. konference o výzkumu proměnných hvězd

> Předpověď minim <

> Tranzity exoplanet <

Nová minima v B.R.N.O.:

Nové tranzity TRESCA:

Nová data MEDÚZA:

Aktivní pozorovatelny:
Pozorovatelský chat


Momentálně nepozoruje žádná přihlášená observatoř.