|
Časopis e-Perseus
Jak správně určovat minimum jasnosti programem AVE
Sekce PPH ČAS, 4. 10. 2007
1) Otevřete si program AVE (můžete jej stáhnout například v sekci DOWNLOAD tohoto serveru).
Je to program, který v sobě má implementovanou metodu určování minima pomocí metody Kwee-van Woerden, čili standardní metody určování okamžiku minima z pozorování.
2) V programu AVE otevřete soubor s daty - výstup z C-Munipacku, který by měl obsahovat POUZE řádky s daty - čili je třeba jej okleštit o hlavičku, o prázdné řádky a o řádky, kde se nepodařilo provést fotometrii - a hodnota mag je 99.999.
3) Pokud vše proběhne jak má, tak se v AVE zobrazí Vaše naměřená světelná křivka.
4) Klikněte v menu na Operations -> Sort data points. Pokud volba není aktivní, je možné tento krok přeskočit.
5) Klikněte v menu na Tools -> Minima searching.
6) Nalezněte si v grafu maximální výšku obou větví minima - sestupné i vzestupné. Pokud je např. vzestup delší než sestup, tak nejvyšší společná výška větví je právě ve výšce kde začíná sestup. Pokud naopak je rameno sestupu delší / vyšší než rameno vzestupu, tak nejvyšší společná výška větví je v místě kde končí poslední měření - na konci naměřeného vzestupu. Pokud jsou obě ramena stejně vysoká, respektive hluboká (měřil jste stejně dlouho před i po minimu), je maximální výška obou větví rovna amplitudě celého měření. Do takto vizuálně naleznuté maximální společné výšky obou větví klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte v pop-up menu "Set umbral".
7) Objeví se vodorovná čárkovaná přímka, která protíná obě ramena minima. Klikněte nyní pravým tlačítkem na průsečík sestupné větve s vodorovnou čárou a zvolte "First point". Potom klikněte obdobně na průsečík vodorovné čáry s vzestupnou větví a zvolte "Last point". Můžete i v opačném pořadí.
8) Poté klikněte pravým tlačítkem kdekoliv do křivky mezi First a Last point a zvolte "Find one". Program nalezne minimum jasnosti i s chybou.
9) Takto získaný údaj JD a JD_error pak můžete vkládat rovnou do on-line protokolu na var.astro.cz
Luboš Brát © var.astro.cz
|
|
|
> Zpět na seznam článků
|
> Předpověď minim < > Tranzity exoplanet <
Nová data MEDÚZA:
CCD: P. Dubovský: NOVACas2020 Cas, NOVAPer2020 Per, NOVACas2020 Cas, NOVAPer2020 Per, NOVACas2020 Cas, NOVAPer2020 Per, NOVACas2020 Cas, NOVAPer2020 Per, NOVACas2020 Cas, NOVAPer2020 Per, VIZ: P. Dubovský: BB Aur, NSV 16874 Aur, VW Aur, SY Cam, XX Cam, BX Cas, KS Cas, NSV 332 Cas, NSV 650 Cas, ST Cas, UY Cas, V 365 Cas, V 465 Cas, V 764 Cas, VY Cas, TZ Cep, V 730 Cep, AG Dra, Alpha Ori, EV Ori,
|