Časopis e-PerseusETD - Exoplanets Transit Database

Sekce PPH ČAS, 25. 8. 2008

Již brzy spustíme na našem serveru novou databázovou aplikaci - ETD (Exoplanets Transit Database), aneb databázi napozorovaných tranzitů exoplanet.
 Jde o obdobu známé O-C brány, ovšem místo O-C diagramů zákrytových dvojhvězd budou v nové databázi O-C diagramy tranzitujících exoplanet. Kromě klasických O-C diagramů, tedy závislosti O-C vs EPOCHA se budou zobrazovat i závislosti délka tranzitu vs epocha a hloubka tranzitu vs epocha.
 
 ETD bude v sobě zahrnovat všechna publikovaná pozorování z celého světa. Jsou zde jak pozorování profesionálních observatoří, z družic CoRoT, Spitzer či HST, tak i pozorování publikovaná amatérskými pozorovateli.
 
 Abychom rozlišili rozdílnou kvalitu a věrohodnost dat, jsou jim přisuzovány stupně kvality podle kvality dat. Představu o bodovacím systému kvality si můžete udělat podle grafického znázornění stupnice na obrázku 1.
 
 Hlavním administrátorem databáze ETD je Stanislav Poddaný a Luboš Brát. Databázi samotnou, administrační nástroje a grafické rozhraní vytvořil Luboš Brát.
 
 V brzké době bude databanka zpřístupněna veřejně na var.astro.cz. Pro pozorovatele bude obzvlášť zajímavé, že bude možné si do grafu vykreslovat i jejich vlastní pozorování, stejně jako je tomu v případě O-C brány.
 
 

Luboš Brát, Stanislav Poddaný
 
 
© var.astro.cz
> Zpět na seznam článků

Uživatel nepřihlášen
- PŘIHLÁSIT -
Zaregistrovat pozorovatele

blížící se AKCE


 30. 6. 2022 
VarCafé IV. - večerní seminář

 20. 8. 2022 
62. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

> Předpověď minim <

> Tranzity exoplanet <

Nová minima v B.R.N.O.:

Nové tranzity TRESCA:

Nová data MEDÚZA:

Aktivní pozorovatelny:
Pozorovatelský chat


Momentálně nepozoruje žádná přihlášená observatoř.