Časopis e-PerseusDlouho očekávaná proměnná hvězda konečně objevena!

Sekce PPH ČAS, 13. 8. 2014

Úvodní slovo
 Podobně jako běžný denní tisk má přes prázdniny okurkovou sezónu, tak to platí i pro proměnné hvězdy. Nicméně se občas objeví senzační zpráva, která rozhýbe stojaté vody bulváru. Takovou senzační informaci nám přináší naši kolegové Jiří Liška a Miloslav Zejda
 
 Omlouváme se všem, kteří by čekali, že tu běží přinejmenším o kvarkovou hvězdu nebo hypernovu. O nic takového v této rok staré aktualitě nejde. Nicméně si myslíme, že jméno této nově objevené hvězdy dokáže vyslovit i tříleté dítě.
 Oficiální katalog proměnných hvězd má jistou zvláštnost týkající se označení těchto hvězd. Pro laika neznalého věci a historie objevování proměnných hvězd, se bude zdát označení chaotické. Pro ostatní se zdá označení taktéž chaotické, nicméně odůvodnitelné.
 Způsob označení proměnných hvězd navrhl v roce 1844 Friedrich W. Argelander, který hvězdám přiřadil písmena v abecedě od R (proti záměně s Bayerovým označením psáno verzálkami) a latinskou zkratku souhvězdí (např. R And). Počet proměnných hvězd byl značně podceněn a tak brzy v některých souhvězdích bylo dosaženo písmena Z (9 kombinací). Hartwig v roce 1885 zavedl rozšíření pomocí dublování písmen (RR, RS, …, RZ, SS, ST, ..., SZ, ..., ZZ), přičemž kombinace s prohozenými písmeny (např. SR) jsou vynechány z důvodu snadného omylu. Tímto byl seznam možných kombinací rozšířen na 54 hvězd pro každé souhvězdí. Pokračování ságy v označování proměnných hvězd se ujali Ristenpart a následně André a od roku 1904 se tak využívá návrhu, kdy se zdvojování písmen aplikuje stejným způsobem od začátku abecedy (AA, AB, …, AZ, BB, …, QZ), ale s vynecháním písmene J (snadná záměna s písmenem I). Dnes už víme, jak naivní byla představa, že těchto 334 kombinací bude stačit. Už v roce 1925 se shromáždění IAU dohodlo na definitivním označení dalších hvězd za pomocí čísel počínaje V335. Dnes jsou v nejbohatších souhvězdích známy tisíce proměnných hvězd.
 Pravděpodobně už záhy na to, se jedna hloubavá česká hlavička zamyslela nad tím, zda se někdy podaří objevit 316. proměnnou hvězdu v souhvězdí Delfína. Od té doby se toto téma s oblibou diskutovalo mezi proměnáři, zvláště při dlouhých zatažených zimních večerech.
 Nyní víme, že k objevu skutečně došlo! Podařilo se to již před šesti lety v roce 2008 Maximu Usatovi. Shodou okolností se objev udál v Praze. Dnes už se jen stěží dozvíme, jak k onomu objevu přesně došlo, ale jeden z našich smyšlených scénářů zahrnuje astronoma Usatova, který s radostí poskakuje u svého dalekohledu a volá:“ Našel jsem ji! Konečně jsem našel svou PR Del!
 
 Realita byla prozaičtější. Astronom Usatov prohlížel databázi měření jasností NSVS a v ní identifikoval řadu dosud neznámých proměnných hvězd. O objevu se můžete dočíst na následujícím odkazu, kde mimo jiné zjistíte, že se zřejmě jedná o polopravidelnou obří hvězdu s možnou periodou 45 dní (http://adsabs.harvard.edu/abs/2008OEJV...81....1U). Bohužel, objevitel sám několik let nevěděl, že objevil onu, českými proměnáři vytouženou hvězdu, protože oficiální název jí byl udělen teprve v roce 2013 v práci Kazarovecké a kolektivu, v 80. pojmenovávacím seznamu nově objevených proměnných hvězd (3. část) (http://adsabs.harvard.edu/abs/2013IBVS.6052....1K).
 Věříme, že se tato hvězda bude těšit oblibě českých proměnářů i nadále. Cizinci tuto malebnou souhru písmen nejspíš neocení, ale nás může o to více těšit, že objev byl učiněn v Praze a publikován v českém časopise (OEJV, Open European Journal of Variable Stars). No řekněte, víte snad o jiném českém časopise, který by referoval o tom, že byla objevena PR... :-)

Jiří Liška, Miloslav Zejda
 
 
© var.astro.cz

> Zpět na seznam článků

Uživatel nepřihlášen
- PŘIHLÁSIT -
Zaregistrovat pozorovatele

blížící se AKCE


 30. 6. 2022 
VarCafé IV. - večerní seminář

 20. 8. 2022 
62. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

> Předpověď minim <

> Tranzity exoplanet <

Nová minima v B.R.N.O.:

Nové tranzity TRESCA:

Nová data MEDÚZA:

Aktivní pozorovatelny:
Pozorovatelský chat


Momentálně nepozoruje žádná přihlášená observatoř.