Časopis e-PerseusPozorování proměnných hvězd – březen 2016

Sekce PPH ČAS, 18. 4. 2016

Poslední měsíce nepřejí jasným nocím, nejinak tomu bylo i v březnu. Tento měsíc patří podle dlouhodobého sledování k měsícům, kdy zpravidla bývá jasno patnáct a více nocí. Letos vyšlo pouze pět nocí, celkem bylo pořízeno 5419 měření. Podařilo se nám zachytit jednu erupci u GJ 3236 17. března a to na dvou observatořích – ve Valašském Meziříčí a Trhových Svinách.
 
 V okolí zákrytové dvojhvězdy HP Aur byly objeveny dvě nové proměnné hvězdy s pořadovými čísly CzeV841 a 842 Aur.
 
 Nadále probíhá fotometrie eruptivní zákrytové dvojhvězdy GJ 3236. I když nebylo příliš možností v březnu pozorovat, podařilo se nám zachytit jedno výrazné vzplanutí 17. března. Máme k dispozici dvě nezávislé světelné křivky pořízené ve filtru R a C. Zjasnění dosáhlo hodnoty 0,89 mag ve filtru R, respektive 1,02 ve filtru C a trvalo cca 95 minut. Zajímavostí této erupce byla i skutečnost, že na sestupné části světelné křivky byla zaznamenána ještě jedno slabší zjasnění cca 0,08 mag trvající cca 10 minut. Takový případ zjasnění byl pozorován u této hvězdy poprvé.
 
 Po delší době jsem se vrátil také k pozorování zákrytové dvojhvězdy HP Aur. V roce 2014 vyšla publikace o této hvězdě (The Astronomical Journal, 147:1 (11pp), 2014 January). V práci byla použita naše data zveřejněná v publikacích OEJV z posledních let. U této zákrytové dvojhvězdy byly určeny přesně parametry jednotlivých hvězd, odhalena i přechodná aktivita provázená hvězdnými skvrnami. Byla také stanovena oběžná dráha třetí složky s hodnotou 4,332 ± 0,011 roku. Během fotometrie se v poli objevily dvě nové proměnné hvězdy. Díky tomu, že se jedná o krátkoperiodické, podařilo se určit jak periody, tak typy. Nyní nesou označení CzeV841 – perioda 0,08623 dne (typ DSCT) a CzeV842 – perioda 0,299531 dne (typ EW).
 
 Na závěr se obracím na pozorovatele s výzvou na pozorování eruptivní hvězdy GJ 3236. Při překladu článku o podobné hvězdě YY Gem jsem objevil pojem barevný index erupce. V případě YY Gem se do jejího pozorování zapojilo několik pozorovatelů z celého světa při intenzivní desetidenní kampani. Kromě zákrytů se podařilo zaznamenat i několik erupcí a to dokonce v několika filtrech najednou. Pokud se vynesou výsledky do grafu vlnová délka – amplituda zjasnění, vychází pak určitý sklon závislosti, který by měl vypovídat o typu daného vzplanutí. Pro GJ 3236 máme zachycenou erupci z listopadu 2015, kdy společně s Pavolem Dubovským máme jednu erupci zachycenou ve třech filtrech. Sklon grafu vychází pro tuto erupci velmi podobně, tak chci zkusit ještě získat další pozorování erupcí ve více filtrech. Vzhledem k tomu, že se jedná o slabou hvězdu (ve filtru V je rozsah změn 14,27 – 14,50 magnitudy), potřebuji získat pozorovací čas na větších dalekohledech a získat řady ve filtru V a B. Já na hvězdárně, pokud to počasí dovoluje, pozoruji třemi dalekohledy ve filtru I, R a V. Ve filtru V je pro mě už docela slabá, tudíž křivka je dost zašuměná. Pokud budete mít zájem pomoci, ozvěte se mi buď na email lsmelcer@seznam.cz nebo telefonicky na číslo 777 828 886.
 
 

Ladislav Šmelcer
 
 
© var.astro.cz> Zpět na seznam článků

Uživatel nepřihlášen
- PŘIHLÁSIT -
Zaregistrovat pozorovatele

> Předpověď minim <

> Tranzity exoplanet <

Nová minima v B.R.N.O.:

Nové tranzity TRESCA:

Nová data MEDÚZA:

Aktivní pozorovatelny:
Pozorovatelský chat


Momentálně nepozoruje žádná přihlášená observatoř.