Časopis e-PerseusNová verze programu Předpovědi (v2.2)

Sekce PPH ČAS, 21. 12. 2018

Nová verze programu Předpovědi, který připravil Jakub Juryšek, je nyní dostupná ZDE.
 
 Program Předpovědi, napsaný v jazyce Python 3, je určený všem pozorovatelům, kteří v rámci svého pozorovacího programu pozorují vybraný vzorek proměnných hvězd a rádi by svá pozorování co nejvíce optimalizovali a neztráceli čas hledáním různých informací pomocí množství pomocných softwarů a na různých webových stránkách.
 
 Vezměme si pro příklad typickou úlohu, kterou každý večer řeší typický pozorovatel. Takový pozorovatel by rád znal odpovědi na následující otázky:
 
 - Jaké objekty z mého pozorovacího programu dnes budou pozorovatelné?
 - Jak dlouho?
 - Pokud se jedná o periodické proměnné, v jakých budou fázích? Nenastanou minima/maxima? Jak bude daný objekt vysoko nad obzorem v minimu/maximu?
 - Nebudou mi v pozorování překážet stromy?
 - Kdy budu muset dalekohled proložit?
 - V jaké fázi bude Měsíc? Kdy vyjde/zapadne? Nebude moc blízko pozorovaného objektu?
 - Když nestihnu dnešní minimum, kdy nastanou další v následujícím období?
 - Kdy bude nejvhodnější pozorovací noc na pokrytí fáze, která mi chybí ve fázové křivce?
 
 Šikovný pozorovatel si vždycky poradí a na všechny tyto otázky nalezne odpovědi, typicky za použití různých počítačových planetárií a předpovědí na webu. Prezentovaný program koncentruje odpovědi na všechny uvedené otázky do jediného rozhraní, pomocí kterého je možné naplánovat pozorování na danou noc, nebo celou sezónu během několika málo okamžiků.
 
 Oproti minulé verzi (která je také dostupná pod výše uvedeným odkazem) má nyní program GUI, díky kterému je práce s ním mnohem jednodušší. Vstupy a výstupy jsou klasické CSV tabulky a pro některé volby v programu je také možné zobrazit grafický výstup, který výrazně usnadní plánování pozorování (v grafech je vidět například v jaké pozici na obloze bude mít hvězda minimum, či kde se právě nachází, pokud s programem pracuji již během pozorování). Program je možné bez problémů spustit pod Linuxem i pod Windows, jen je potřeba mít nainstalovaný Python 3. Instalační instrukce jsou uvedeny pod výše uvedeným odkazem.
 
 Pokud by někdo při instalaci, či během používání programu narazil na jakékoli problémy, neváhejte a kontaktujte autora na adrese jakubjurysek@astronomie.cz . Na uvedenou adresu můžete také zasílat jakékoli nápady na další funkce či rozšíření programu.
 

Jakub Juryšek
 
 
© var.astro.cz

> Zpět na seznam článků

Uživatel nepřihlášen
- PŘIHLÁSIT -
Zaregistrovat pozorovatele

blížící se AKCE


 30. 6. 2022 
VarCafé IV. - večerní seminář

 20. 8. 2022 
62. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

> Předpověď minim <

> Tranzity exoplanet <

Nová minima v B.R.N.O.:

Nové tranzity TRESCA:

Nová data MEDÚZA:

Aktivní pozorovatelny:
Pozorovatelský chat


Momentálně nepozoruje žádná přihlášená observatoř.