Pozorovací kampaně & hvězdy doporučené k pozorování

Tato stránka obsahuje výpis pozorovacích kampaní nebo požadavků na sledování specifických objektů. Jsou vítáni všichni pozorovatelé, kteří se připojí k některé z kampaní, obvykle vyhlášených na omezenou dobu. Data z těchto pozorování mohou být později použita k další publikaci.

Kampaně jsou označeny podle náležitosti k projektu.
B.R.N.O. - zákrytové dvojhvězdy, MEDUZA - fyzické proměnné hvězdy, TRESCA - tranzitující exoplanety a HERO - objekty vysokých energií (x-ray zdroje).

> Zpět na seznam objektů


Mladé proměnné hvězdy v okolí σ Orionis

PLATNOST KAMPANĚ: 16. 12. 2015 - 31. 12. 2020
ZADAL: Jose Caballero, 16. 12. 2015
 
Dr. José Caballero z Centra Astrobiologie v Madridu, který letos na konferenci přednesl přednášku o proměnnosti hnědých trpaslíků a hvězd s nízkou hmotností v oblasti okolo pětihvězdného systému σ Orionis, vypsal pro proměnáře ze SPHE ČAS několik domácích úkolů vhodných pro zimní období.

Pozorování jsou zaměřena zejména na fotogenickou část zimní oblohy a oblast bouřlivého vzniku hvězd v okolí σ Orionis. Laskavý proměnář si také může vybrat ze širokého spektra hvězd vhodně jasných pro svou pozorovací sestavu (od 8 do 15 mag).

Níže naleznete jejich souhrn. Pro úplnost dáváme k dispozici Josého přednášku ke STAŽENÍ a ANIMACI pětihvězdného systému σ Ori.


1. Neobvyklá hvězda Mayrit 459340 (V ~ 11.3 mag) – skutečně se jedná o Herbigův Ae/Be objekt?( RA: 05 38 34.45 DE: -02 28 47.6)

Mayrit 459340 byla klasifikována jako Be hvězda (hvězda spektrálního typu B s výraznou emisí v čáře Hα), přitom je ale téměř o dvě magnitudy slabší, než druhá nejslabší B hvězda ze seskupení mladých hvězd v okolí σ Orionis, kterého je Mayrit 459340 také součástí. Protože se obě hvězdy nachází přibližně ve stejné vzdálenosti od Slunce, je třeba hledat nějaké vysvětlení této skutečnosti.
Další studium této hvězdy ukázalo, že barevný index Bt-Vt a hloubka dubletů HeI D3, NaI a CaI odpovídá spíše spektrální třídě A. Měření v oblasti spektra kolem vlnových délek 3.6 - 8.0 μm navíc naznačují přítomnost prachového disku kolem této hvězdy. Ukazuje se, že jediným rozumným vysvětlením je, že hvězda patří mezi tzv. Herbigovy Ae/Be objekty, což jsou středně hmotné hvězdy, které se nachází ve fázi svého vzniku, obklopené prachovým protoplanetárním diskem. Taková hvězda je podle standardní teorie Thé a kol. (1994) obklopená prachovým diskem, který při pohledu z boku hvězdu zakrývá. Pozorujeme-li hvězdu přes hustší části disku, hvězda se jeví slabá a pozorujeme především prachem rozptýlené modré světlo. Nehomogenní disk obíhá kolem hvězdy po keplerovské orbitě a pootočí-li se tak, že se díváme na hvězdu přes jeho řidší části, hvězda zjasní a maximum vyzařování se posune do červenější oblasti spektra. Typickým představitelem tohoto typu hvězd je hvězda UX Ori.

Pro Herbigovy Ae/Be objekty je charakteristická proměnnost na dlouhé časové škále. Caballero a kol. (2008) studovali archivní data z přehlídky ASAS-3 a nenalezli žádnou proměnnost v období 2000-2005. Spektra pořízená v letech 2005 a 2006 však ukazují zjasnění o 0.9 magnitudy.

Cílem pozorovací kampaně je dlouhodobý monitoring (stačí nafotit pouze několik snímků v průběhu každé pozorovací noci) této hvězdy. Potvrdí-li se dlouhoperiodické změny jasnosti s velkou amplitudou, bude to znamenat další přesvědčivý argument, že se jedná skutečně o Herbigův Ae/Be objekt.


2. Zpřesnění periody a amplitudy neobvyklé δ Scuti Mayrit 524060 (HD 37564, V ~ 8.5 mag, RA 05 39 15.06, DE: -02 31 37.6, P = 1.61h, D = 0.017 mag.)

Mayrit 524060 je pulzující proměnná hvězda typu δ Scuti, jedna z velmi mladých hvězd v okolí σ Orionis, a pravděpodobně se jedná o první δ Scuti, která v této hvězdokupě (či dokonce v celé oblasti tvorby hvězd v Orionu) vznikla. Studium frekvenčních spekter světelných křivek proměnných hvězd typu δ Scuti je důležité, protože obsažené frekvence vypovídají o struktuře hvězdného nitra. V případě Mayrit 524060 je to obzvlášť zajímavé, protože máme příležitost studovat nitro velmi mladé hvězdy, jen o málo hmotnější než Slunce.

Cílem pozorovací kampaně je pořízení co nejkvalitnější světelné křivky, ideálně ve filtru V nebo R s co nejlepším časovým rozlišením a zpřesnění periody a amplitudy pulsací. Pořízení kvalitní světelné křivky této hvězdy je opravdu výzva díky její velmi malé amplitudě (základní tipy pro dosažení vysoké přesnosti při CCD fotometrii naleznete ZDE)! Ke studiu frekvenční spekter a odhalení dalších pulzačních modů je třeba měřit hvězdu opakovaně a získat měření za co nejdelší časové období.


3. Světelné křivky 16 nových proměnných hvězd objevených v Oriónově pásu (V = 11.5 – 15.0 mag)

Caballero a kol. (2010) v databázích nalezli mezi velmi mladými hvězdami v okolí Orionova pásu 16 nových proměnných hvězd. Mezi nimi jsou 4 mladé hvězdy Herbigovy Ae/Be objekty nebo hvězdy typu T Tauri. Variabilita mladých hvězd je zapříčiněná skvrnami na povrchu, vysokou aktivitou a interakcemi s okolohvězdným diskem, nebo zákryty hvězdy diskem. Spolu s těmito mladými hvězdami Caballero a kol. (2010) nalezli celkem 6 fotometricky proměnných obrů, kteří nejsou členy skupiny mladých hvězd v okolí σ Orionis a pouze se do ní promítají při pohledu ze Země, a také 6 zákrytových systémů a systémů neznámého původu.

U většiny těchto hvězd zatím nejsou známé periody fotometrických změn a cílem pozorovací kampaně je jejich systematické monitorování, nejlépe ve fotometrických filtrech. Tabulka se základními charakteristikami všech těchto hvězd je uvedena níže.






Výsledky svých pozorování a jakékoli dotazy můžete zaslat buď přímo Josému Caballerovi na uvedený email: c4b4llero@gmail.com nebo Jakubovi Juryškovi a Katce Hoňkové na nadseni.promenari@astronomie.cz.

José Caballero website: http://exoterrae.eu



> Zpět na seznam objektů

Uživatel nepřihlášen
- PŘIHLÁSIT -
Zaregistrovat pozorovatele

> Předpověď minim <

> Tranzity exoplanet <

Nová minima v B.R.N.O.:

Nové tranzity TRESCA:

Nová data MEDÚZA:

Aktivní pozorovatelny:
Pozorovatelský chat


Magpie observatory (FTP)
(Martin Bartošík)

STATUS: Aktivní20:00 - 06:00

PROGRAM: V 709 Cas, main program - CV and transits of exoplanets


Observatorio Astronómico Giordano Bruno
(Fco- Manuel Santos Álamo)

STATUS: Aktivní20:38 - 04:38

PROGRAM: De 20:00 a 02:30


Osservatorio Astronomico Citta di Seveso
(Pietro Aceti)

STATUS: Aktivní12:30 - 10:45

PROGRAM:


Palidoro
(Giuseppe Conzo)

STATUS: Aktivní10:47 - 18:47

PROGRAM: