Měření linearity CCD kamery

Předtím, než začnete měřit s CCD kamerou proměnné hvězdy, důrazně doporučujeme proměřit si u Vaší konkrétní kamery takzvanou oblast linearity.

Lineární odezva kamery znamená, že při dvakrát delší expozici dostanu dvakrát silnější signál. Pokud by toto pravidlo neplatilo, nelze CCD kameru použít pro fotometrii. U některých kamer (obsvláště s Antibloomingem - ABG) je oblast lineární odezvy omezena jen na část nasycení čipu. A při pozorování je tak nutné volit takové expozice, abychom signál měřené i srovnávací hvězdy měli v této oblasti linearity.

Proto, abychom věděli v jakých hodnotách síly signálu (ADU) můžeme provádět fotometrii ze svých snímků, je třeba si udělat malý test linearity.

Zde naleznete podrobný návod jak linearitu změřit. Autorem je Dr. Ing. Zdeněk Řehoř, PhD z Přístrojové a optické sekce ČAS. Kromě návodu vypracoval i excelovskou tabulku, kam lze jen zadat změřené hodnoty a automaticky se vám vytvoří graf odezvy vaší CCD kamery a vypočte kalibrační křivka.


Metodika měření linearity CCD kamery
Zpracování měření linearity CCD kamery 

 

POSÍLEJTE NÁM VÝSLEDKY VAŠEHO MĚŘENÍ!
Každého, kdo proměří linearitu své CCD kamery či DSLR prosíme, aby nám výsledný excelovský soubor poslal spolu s popisem své kamery. Hodláme vytvořit databázi měření linearit, která by měla pomoci ostatním pozorovatelům při výběru jejich CCD kamery či DSLR.
Výsledky posílejte na nadseni.promenari@astronomie.cz DĚKUJEME!


 

Uživatel nepřihlášen
- PŘIHLÁSIT -
Zaregistrovat pozorovatele

> Předpověď minim <

> Tranzity exoplanet <

Nová minima v B.R.N.O.:

Nové tranzity TRESCA:

Nová data MEDÚZA:

Aktivní pozorovatelny:
Pozorovatelský chat


Observatoire de la colline Tossius
(guillaume biesse)

STATUS: Aktivní22:00 - 05:00

PROGRAM: Exoplanet transit detection and confirmation. Each time the sky permit.


Observatorio Astronómico Giordano Bruno
(Fco- Manuel Santos Álamo)

STATUS: Aktivní20:38 - 04:38

PROGRAM: De 20:00 a 02:30


Palidoro
(Giuseppe Conzo)

STATUS: Aktivní10:47 - 18:47

PROGRAM: