Časopis e-Perseus



100 tranzitů v databázi TRESCA!

Sekce PPH ČAS, 30. 4. 2009

Od září 2008 funguje na našem portále unikátní on-line protokol na zpracování fotometrie tranzitů exoplanet. Tato on-line aplikace, jejímiž autory jsou Ondřej Pejcha a Luboš Brát, je na celém světe unikátní. Během několika málo vteřin vám umožní proložit pozorování tranzitu modelovou křivkou, odstranit systematické trendy v datech (způsobené kolísáním výšky nad obzorem během pozorování) a určit přesný okamžik středu tranzitu, jeho délku i hloubku. Po správném proložení fitem lze již jen vyplnit pozorovatelovu identifikaci a další údaje o použité technice a odeslat své pozorování do databáze projektu TRESCA (TRansiting ExoplanetS and CAndidates).
 
 Náš protokol toho umí ještě mnohem více. Lze s jeho pomocí skládat pozorování tranzitů (např. začátek tranzitu napozorují během jednoho orbitálního cyklu a konec o několik cyklů a nocí později) do jednoho měření. Program automaticky zhodnotí kvalitu vložených dat a podle rozptylu (odchylek od modelové křivky) oboduje pozorování body 1 až 5, přičemž platí, že DQ (Data Quality) index 1 mají nejpřesnější pozorování a DQ index 5 ty s největším rozptylem.
 
 Tuto aplikaci jsme nainstalovali i do známé Exoplanet Transit Database – ETD, kterou hojně využívají pozorovatelé z celého světa. A protože podobný on-line algorytmus nikdo jiný na internetu nenaprogramoval, tak se stalo, že se nám začalo scházet obrovské množství pozorování. Přispívá k tomu i to, že naše databáze pozorování je propojena do databáze ETD, takže vlastně odesláním pozorování do databáze TRESCA je zajištěno, že se data objeví v celosvětově (dnes již) ETD a je tak zajištěna i publikace!
 
 Kromě pozorovatelů z ČR nám do databáze přispívají i pozorovatelé z USA, Itálie, Číny, Japonska, Norska, Slovinska, Slovenska a Kypru. Ke konci dubna 2009 máme pozorování od 24 pozorovatelů a to pro 26 tranzitujících systémů.
 
 Co je ale nejdůležitější a uvádí to již název tohoto článku, tak dnes, 30. dubna 2009 jsme dosáhli počtu 100 tranzitů v databázi. Tím jubilantem, který odeslal 100. pozorování do databáze je Hana Kučáková z Ostravské hvězdárny.
 Jubilejní 100. pozorování je tranzit exoplanety „b“ u hvězdy WASP-14. Hloubka tranzitu je 0,0103 +/- 0,0016 mag, délka 173,5 +/- 6,2 minut a střed tranzitu vyšel na 23:15:25 28. 4. 2009. Jedná se o čtvrté pozorování od H. Kučákové a zároveň nejpřesnější. Průměrná odchylka měření od modelové křivky je jen 2,2 tisíciny magnitudy! Vida, co lze odpozorovat z centra Ostravské aglomerace! Gratulujeme!
 
 Na závěr ještě zmiňme, že pozorování WASP-14 b v uvedeném orbitálním cyklu zaslal do databáze TRESCA i jiný pozorovatel (jde o pozorování s pořadovým číslem 99 od L. Bráta) a rozdíl v určení středu tranzitu od obou pozorovatelů je pouhých 9 vteřin!!!
 
 To je jedna z nejlepších shod v databázi. Běžně se výsledky simultánního sledování tranzitů shodují v rozmezí několika desítek vteřin až po 2 minuty.
 
 S takovouto přesností jsme schopni při dlouhodobém sledování tranzitujících systémů odhalit vlnky na O-C diagramu způsobené gravitačním působením terestrické planety v systému na planetu o hmotnosti Jupitera! A to je taky důvod, proč byl projekt TRESCA – sledování tranzitů spuštěn. Hledání obyvatelných planet u sousedních hvězd!
 

Bc. Luboš Brát
 
 
© var.astro.cz



> Zpět na seznam článků

Uživatel nepřihlášen
- PŘIHLÁSIT -
Zaregistrovat pozorovatele

> Předpověď minim <

> Tranzity exoplanet <

Nová minima v B.R.N.O.:

Nové tranzity TRESCA:

Nová data MEDÚZA:

Aktivní pozorovatelny:
Pozorovatelský chat


Magpie observatory (FTP)
(Martin Bartošík)

STATUS: Aktivní20:00 - 06:00

PROGRAM: V 709 Cas, main program - CV and transits of exoplanets


Observatorio Astronómico Giordano Bruno
(Fco- Manuel Santos Álamo)

STATUS: Aktivní20:38 - 04:38

PROGRAM: De 20:00 a 02:30


Osservatorio Astronomico Citta di Seveso
(Pietro Aceti)

STATUS: Aktivní12:30 - 10:45

PROGRAM:


Palidoro
(Giuseppe Conzo)

STATUS: Aktivní10:47 - 18:47

PROGRAM: