Ukončené pozorovací kampaně

Tato stránka obsahuje seznam ukončených pozorovacích kampaní nebo požadavků na pozorování.

Kampaně jsou označeny podle náležitosti k projektu.
B.R.N.O. - zákrytové dvojhvězdy, MEDUZA - fyzické proměnné hvězdy, TRESCA - tranzitující exoplanety a HERO - objekty vysokých energií (x-ray zdroje).

> Zpět na seznam objektů


Fotometrický monitoring β Pictoris b

PLATNOST KAMPANĚ: 1. 3. 2017 - 31. 3. 2018
ZADAL: Iva Laginja, Leiden Observatory, Netherlands, 23. 11. 2016
 
Beta Pictoris je jasná hvězda pozorovatelná z jižní polokoule (J2000 05 47 17.08769 -51 03 59.4, V=3.86 mag) u které byl objeven pracho-plynový disk, jehož dráha je orientována téměř přesně v rovině našeho zorného paprsku (koukámě na něj zboku). Navíc byla metodou přímého zobrazení v systému objevena obří planeta obíhající ve vzdálenosti 10 au od své mateřské hvězdy. Protože hvězda i planeta jsou velmi mladé, je velmi pravděpodobné, že v systému stále dochází k tvorbě nových planet, a že se v okolí samotné obří planety nachází množství zárodečného materiálu, které by mohly při přechodu přes disk β Pic způsobit pokles její jasnosti. Samotná planeta s největší pravděpodobností nebude tranzitující (projde v těsném okolí disku hvězdy). I přesto se nám nabízí jedinečná šance nepřímo zjistit něco o zárodečném materiálu v tomto zajímavém systému.

Dle propočtů by měla planeta procházet nejblíže hvězdy mezi březnem 2017 a březnem 2018 s největším přiblížením v srpnu 2017. Hvězda bude monitorována několika profesionálními observatořemi s nejrůznějším vybavením jak fotometricky, tak spektroskopicky (seznam doposud zapojených institucí na http://home.strw.leidenuniv.nl/~kenworthy/beta_pic_b_hill_sphere). Protože bude událost probíhat několik měsíců a není zcela jasné, co můžeme očekávat, bude nutný víceméně nepřetržitý monitoring, který nejsou profesionální observatoře schopny zajistit. Proto je velmi žádoucí zapojení dalších pozorovatelů s CCD technikou. Pozorování by měla přednostně probíhat v širokopásmových filtrech (např. Johnson-Cousins systém). Kvůli velmi malým změnám jasnosti, které by měl okoloplanetární “oblak” způsobit, je nutná kvalitní fotometrie s nejistotami pod 0.01 mag.

Kampaň a pozorovací strategie jsou detailně popsány v pdf souboru dostupném na adrese http://home.strw.leidenuniv.nl/~laginja/. Další informace případně žádejte přímo od koordinátorky kampaně Ivy Laginji (laginja@strw.leidenuniv.nl).> Zpět na seznam objektů

Uživatel nepřihlášen
- PŘIHLÁSIT -
Zaregistrovat pozorovatele

> Předpověď minim <

> Tranzity exoplanet <

Nová minima v B.R.N.O.:

Nové tranzity TRESCA:

Nová data MEDÚZA:

Aktivní pozorovatelny:
Pozorovatelský chat


Magpie observatory (FTP)
(Martin Bartošík)

STATUS: Aktivní20:00 - 06:00

PROGRAM: V 709 Cas, main program - CV and transits of exoplanets


Observatorio Astronómico Giordano Bruno
(Fco- Manuel Santos Álamo)

STATUS: Aktivní20:38 - 04:38

PROGRAM: De 20:00 a 02:30


Osservatorio Astronomico Citta di Seveso
(Pietro Aceti)

STATUS: Aktivní12:30 - 10:45

PROGRAM:


Palidoro
(Giuseppe Conzo)

STATUS: Aktivní10:47 - 18:47

PROGRAM: